13 úžasných zemí, které musíte navštívit, ačkoliv jste je dodnes přehlíželi!

Možná to nejsou destinace, které by byly na titulních stránkách katalogů se zájezdy a cestovatelskými blogy, ale možná o to více si zaslouží vaši pozornost!

1. Jižní Korea

Jižní Korea toho nabízí mnoho, ale národní park Seoraksan, plný pohoří, termálních pramenů a buddhistických chrámů, je oblast, kterou nesmíte vynechat.

Stejně bohatý je i autonomní ostrov Čedžu, na kterém najdete úžasné pláže, lázně pod širým nebem nebo jeskynní komplexy.

V hlavním městě Koreji, Soulu, pak určitě navštivte palác Čchangdok z 15. století, který je už 20 let nedílnou součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

2. Mauricius

Asi nebude úplně překvapením, že pokud jde o Mauricius, tak musíme prvně zmínit jeho nekonečné pláže a tyrkysové moře.

Pokud ale nejste plážový typ, vyražte k Charamelu, kde najdete vulkanický fenomén Seven Coloured Earths, neboli Sedm barev Země.

A svou cestu pak můžete zakončit procházkou pod barevnými deštníky nákupního centra v Port Louis!

3. Kazachstán

O Kazachstánu se říká, že má jedno z nejzvláštnějších hlavních měst. Astana tu totiž ještě před 20 lety vůbec nebyla. Toto místo byla pouze holá pláň, na které stál akorát gulag s manželkami sovětských zrádců.

Ještě před Astanou měly titul hlavního města Almaty. Zde se můžete pokochat například touto katedrálou z roku 1904, která přežila ničiví zemětřesení v roce 1911, ačkoliv při její stavbě nebyl použit ani jeden hřebík.

A nedaleko se nachází také stejnojmenné jezero. V nádherné hladině se odráží předhůří Ťan Šanu, pohoří, táhnoucího se od Kazachstánu až do Číny.

4. Kypr

Nic neříká „dovolená na Kypru“ tak, jako když si v Kyrenii pronajmete loď a vydáte se šnorchlovat nebo se vypravíte na průzkum křižáckých hradů v okolí.

V druhém největším městě Kypru, Lemesosu, si pak to své užijí ti, kteří hledají výborné restaurace a bary s rušným nočním životem.

Nedaleko Lemesosu pak najdete i rozvaliny Kourionu, bývalého monumentálního divadla v řecko-římském stylu, ve kterém se i dnes můžete zúčastnit různých představení.

5. Lotyšsko

Centrum hlavního města Lotyšska, Rigy, je plné úžasné architektury, včetně Domu Černohlavců, který byl za druhé světové války vybombardován a v roce 1999 znovu postaven.

Podél řeky Gaujy, která odděluje Lotyšsko od Estonska, se nachází také stejnojmenný národní park, ve kterém můžete prozkoumat až 500 různých kulturních a historických památek.

A nemůžeme opomenout ani národní park Kemeri, plný rozsáhlých mokřadů, které jsou domovem minerálních vod a léčivého bahna.

6. Ekvádor

Sopečný ostrov Bartolomé v Ekvádoru je tak úžasným místem, že byl prý i inspirací pro Darwinovu evoluční teorii.

Stejně nádherný, ale také trochu strašidelný, je také vyhaslý stratovulkán Chimborazo, který je s výškou 6310 metrů nejvyšší horou Ekvádoru.

V městě Quito pak najdete zlatě zdobený kostel La Compaňía de Jesús, který se po právu považuje za jeden z nejkrásnějších na světě.

7. Samoa

Když se řekne ostrov Samoa, nelze si nevybavit oceánský příkop To Sua, který si drží místo na všech seznamech s přírodními koupališti.

Pokud však preferujete koupání na otevřených prostorech, Samoa má nádherných pláží na rozdávání!

U vody můžeme ještě zůstat – tentokrát však u té padající. Při průzkumu ostrova totiž narazíte na spoustu krásných vodopádů, jako je třeba Sopoaga.

8. Uruguay

Uruguay je kvůli svým sousedům, Argentině a Brazílii, často přehlížena a to je určitě škoda. Hlavní město Montevideo totiž zcela jistě stojí za návštěvu.

V Punta Ballena pak můžete narazit na unikátní hotel Casapueblo, vytvořený umělcem Carlosem Páezem Vilaróem, který se inspiroval hnízdy místních ptáků, hrnčiříků prostých.

A pokud vám ta umělecká nálada vydrží, můžete se pak vydat třeba do Punta del Este, kde taková díla máte na dosah ruky.

9. Namibie

Co by to bylo za výlet do Afriky, kdybyste vynechali safari! Národní park Etosha v Namibii je k tomu přímo ideální.

Zajímavým místem je i přístavní město Lüdertiz, se znatelně německou historií. Nejdřív se můžete procházet barevnými uličkami a pak třeba navštívit starý luteránský kostel.

A při cestě na jih po namibijské poušti se pak nesmíte zapomenout vyfotit u tohoto unikátního stromu, aloe rozsochaté.

10. Guatemala

Guatemala byla domovem starých Mayů, po nichž tu i po staletích stále zůstávají památky, jako jsou třeba ruiny města Tikal.

V městě Antigua Guatemala pak můžete obdivovat jinou architekturu, konkrétně tu španělskou z koloniálního období. Perfektním příkladem je tato katedrála na Plaza Central.

Po takovém architektonickém dobrodružství je potřeba se trochu zchladit. Co třeba v tomto poklidném jezeře Petén Itzá?

11. Laos

Až se vás někdo zeptá na Laos, první, co mu řeknete, bude vaše vzpomínka na přelet v horkovzdušném balonu nad městem Vang Vieng. To se totiž jen tak nezapomíná!

Hned zatím ale bude koupání v jezírkách pod vodopády Kuang Si. Jen tam nebuďte moc dlouho, tahle voda není žádné kafíčko.

Na závěr se ještě musíte zastavit v buddhistickém parku ve Vientiane a prohlédnout si všechny ty surrealistické sochy.

12. Ázerbájdžán

Po příletu do hlavního města Ázerbájdžánu, Baku, vás ihned zaujme, jak zajímavě je zde zkombinovaná historická část s architekturou z 21. století.

O historických památek nemají v Baku nouzi. Podívejte se, jak nádherná je tato budova vlády.

Pokud jste ale spíše přírodní typ, výšlap do vysokohorské vesničky Khinalug je přesně to dobrodružství, které hledáte.

13. Rumunsko

Rumunsko nám může být rovnocenným soupeřem, co se týče počtu středověkým měst. Tohle je Brašov, historické město, založené Řádem německých rytířů už v 13. století.

Majestátní hrad Corvin je pak jen dalším důkazem bohaté historie Transylvánie, která tu čeká na to, abyste ji objevili.

Rumunsko má však i své přírodní krásy, které můžete objevovat třeba po klikaté silnici Transfagaras, která se často nazývá „Cestou světa“. A to právem!