13 zajímavých znaků, které vám prozradí, proč jste chytřejší než ostatní!

Skromnost stranou – zdá se vám, že vám to pálí o něco více než lidem v okolí? Možná je to právě kvůli těmto znakům…

1. Jste nejstarší ze svých sourozenců

Nejstarší sourozenci bývají ti nejchytřejší. Podle studie z roku 2007 to ale není z důvodu lepší genetiky, nýbrž kvůli jiné rodinné dynamice a psychologickému vývoji.

2. Chodili jste do hudebky

Studie z roku 2011 poukazuje na to, že verbální inteligence, tedy schopnost se učit jazyky a komunikovat, u dětí od 4 do 6 let rapidně vzrostla už po jednom měsíci, kdy se učily zpívat nebo hrát na hudební nástroj.

3. Naučili jste se číst už v útlém věku

Podle studie na 1890 párech 7 až 16letých dvojčat by osvojení si čtení už v ranném věku mohlo mít potenciální dopad na kognitivní funkce člověka. Jestliže jste tak četli už před nástupem do školy, možná vám to pomohlo víc, než si myslíte.

4. Jste vysocí

Studie z univerzity v Princetonu zkoumala děti mladší 3 let, tedy předtím než byly vystaveny školnímu vzdělání, a zjistila, že v průběhu dětství měly vyšší děti lepší výsledky v kognitivních (poznávacích) testech.

5. Jste hubení

Podle výsledků z francouzské studie z roku 2016 si obézní lidé dokázali vybavit 44 % slovíček z testu slovní zásoby, zatímco hubení lidé na tom byli lépe s 56 %. Zdravé tělo, zdravý duch – a zdravá mysl.

6. Jste levorucí

Nejnovější studie ukazují na to, že se lidé (především muži) s dominantní levou rukou vyznačují divergentním myšlením. To je myšlenkový proces, který pomáhá vzniku originálních řešení problémů. Česky řečeno: kreativní myšlení.

7. Jste spíše introvert

Introverti nejsou lidé, kteří by vám zrovna „vykecali díru do hlavy“. Přemýšlení předtím, než něco řeknete, je znakem inteligence, a tak se spekuluje o tom, že introverti mohou být chytřejší. Tomu také nasvědčuje fakt, že spousta velmi úspěšných lidí patří právě mezi introverty.

8. Jste ateista

Výzkumníci v univerzitě v Clevelandu došli k závěru, že ti, kteří nevěří v boha, bývají často chytřejší než ti, kteří vyznávají některé náboženství. Na druhou stranu jsou ale ateisti méně empatičtí a nachází se mezi nimi více psychopatů. Holt to má své pro a proti.

9. Nekouříte

Izraelská studie z roku 2010, při níž se účastnilo 20 tisíc mladých mužů od 18 do 21 let, ukázala, že kuřáci mají průměrné IQ 94, zatímco nekuřácký průměr byl 101. To bychom klidně napsali na krabičky cigaret!

10. Zkusili jste rekreační drogy

To nutně neznamená, že drogy zvyšují inteligenci. Studie z roku 2012 ale našla pojítko mezi vysokým IQ v dětství a užíváním ilegálních drog v dospělosti. Chytří lidé mají tak nejspíše větší sklony k sebepoškozování, nebo jsou zkrátka zvědavější.

11. Jste spíše noční tvor

Pokud máte blíže k nočnímu životu sovy než rannímu ptáčeti, možná jste stejně tak moudří. Studie ukázaly, že lidé, kteří jsou vzhůru do noci (ale ne kvůli tomu, že jsou někde na skleničce), mají vyšší IQ.

12. Jste vtipní

Smysl pro humor není pouze předpokladem inteligence, ale také atraktivity! Alespoň tak hovoří studie z roku 2010. Navíc také poukázala na to, že je vtipnost důležitá především u mužů, jelikož si ji ženy více váží.

13. Máte doma kočku

Zajímavá studie z roku 2014 zjistila, že zatímco pejskaři jsou přátelštější, majitelé koček se zase vyznačují vyšší inteligencí. Další položka, kterou můžeme připsat na seznam faktů, jak nám kočky zlepšují život!