Nevěřte svým očím, jahody na této fotce nemají červenou barvu!

Podobně jako tomu bylo loni s černomodrými/zlatobílými šaty, letos jsme se dočkali další fotografie, která si hraje s naším zrakem!

Matt Lieberman, neurovědec z kalifornské univerzity v Los Angeles, na svém Twitteru publikoval tuto fotografii, na které můžete jasně vidět červené jahody.

Kromě modrého odstínu se fotka nezdá nijak zvláštní. Matt ale k ní napsal: „Tato fotka neobsahuje ŽÁDNÉ červené pixely. Skvělá ukázka barevné konstanty.“

A má pravdu! Pokud si obrázek vložíte do grafického programu a projdete ho kapátkem, nikde nenaleznete ani náznak červené barvy.

Jednotlivé pixely se skládají ze 3 základních barev RGB (červená, zelená, modrá). Pixely na fotce samozřejmě obsahují červenou, ale její hodnota není nikdy vyšší než u zelené nebo modré, a tak nespadá do spektra červené barvy.

Takhle pak vypadá jahoda po zvětšení, kdy vidíte jednotlivé pixely.

Jak je to ale možné, že jahody vidíme jako červené, ačkoliv po vytažení skutečných barev na bílé pozadí jasně vidíme, že jde o jakési odstíny šedé?

„Viníkem“ je vjemová barevná konstanta, při níž se náš mozek snaží automaticky opravit barvy, které jsou filtrovány jiným světlem, na tu „správnou“ hodnotu, tak jak ji známe z předchozích zkušeností. Víme, že jsou jahody červené, a tak tomu podřizujeme realitu.

Jedná se tak o další optický klam, který nám dosvědčuje, že vlastním očím nelze vždy věřit!