Až zjistíte, proč mají v tomto městě sochu německého ovčáka, chytne vás to za srdce…

Budeme se opakovat, ale stále nás překvapuje, kolik lásky a věrnosti se do těch našich chlupatých společníků vejde. Tento příběh hovoří za vše…

V Toljatti, 700tisícovém ruském městě v Samarské oblasti, najdete od roku 2003 bronzovou sochu německého ovčáka.

Příběh za tímto pomníkem začal už v roce 1995, kdy si obyvatele Toljatti poprvé všimli psa, jak každý den běhá za projíždějícími auty na stále stejném místě u dálnice.

Později se zjistilo, že se zde v létě 1995 stala ošklivá autonehoda. V autě byla žena, která zemřela hned na místě, a muž, kterému už ani v nemocnici nepomohli. Jediný, kdo nehodu přežil, byl jejich německý ovčák…

Příběh osiřelého pejska, kterému všichni začali říkat Kosťa, se po Toljattě rychle rozkřikl. Několik lidí se ho snažilo adoptovat, ale Kosťa vždy utekl a vrátil se na své místo u dálnice.

Kosťa je zdomácnělá verze jména Konstantin, které z latinského slova „constans“ znamená „stalý, pevný“. Mělo tak symbolizovat jeho neutuchající věrnost.

Ať svítilo sluníčko, pršelo nebo byl mráz, Kosťa byl vždy na stejném místě. Místní si ho rychle oblíbili, nosili mu jídlo a považovali ho za živoucí legendu, jejíchž příběh se brzy roznesl po celém Rusku.

Takto Kosťa žil po 7 let, až do roku 2002, kdy bylo jeho tělo nalezeno v nedalekém lese. Nejdříve se spekulovalo, že ho někdo srazil a snažil se ho ukrýt, ale jelikož na těle neměl žádné známky zranění, došlo se k tomu, že zemřel přirozenou smrtí.

Ovšem jeho smrt zarmoutila celé město. Netrvalo dlouho a obyvatelé Toljatti se rozhodli udělat sbírku a z jejího výtěžku nechat na Kosťově místě vystavit pomník.

Sochař Oleg Klyuyev následně vytvořil sochu německého ovčáka, která vypadá, jako když se dívá za projíždějícími auty v domnění, že ještě jednou uvidí svého pána.

1,5metrová socha Kosti je vytvořená z bronzu a stojí na stejně vysokém žulovém podstavci. Stála přibližně 250 tisíc rublů (asi 110 tisíc korun).

Kosťa tak pořád hlídá své místo u dálnice. Jediné, co se změnilo, je jeho čumák. Ten je teď nablýskaný od toho, jak ho sem chodí hladit místní novomanželé na důkaz jejich věrnosti.