11 běžných věcí, jejichž pravý účel byste nejspíše neuhodli!

Je spoustu věcí, které vidíme nebo používáme každý den, aniž bychom pořádně tušili, co vlastně jsou nebo jak fungují. Podívejte se třeba na tyto!

1. Poutko zezadu košile

Pro toto poutko na neobvyklém místě existuje jednoduché vysvětlení. Říká se mu „šatní poutko“ a slouží úplně stejně jako to klasické, tedy na zavěšení košile.

V minulosti totiž lidé neměli šatníky s ramínky, jak to známe dnes. Tato poloha poutka tak zabraňovala, aby se košile pomačkala, když si ji pánové pověsili na věšák při převlékání.

2. Dvojice dírek na teniskách

Pokud rádi běháte, určitě budete chtít účel těchto dírek znát. Jde totiž o další způsob, jak k botě upevnit tkaničky tak, aby při běhání lépe držely nohu v botě a zároveň ji nijak neškrtily.

loading...

3. Váleček na adaptérech

Když se podíváte na nabíječku vašeho notebooku nebo třeba monitoru, určitě na jeho kabelu najdete podivný malý váleček. Co v něm vlastně je?

Najdete v něm ferit, slitinu železa a uhlíku, okolo kterého je kabel obtočený. Váleček pak slouží k šíření vysokofrekvenčního rušení po kabelu.

4. Dírky v okénkách letadla

Vysvětlení je velmi jednoduché: Okénka letadel jsou tvořená dvěma plexiskly a tato dírka, která je jen v tom vnitřním sklu, pomáhá vyrovnávat tlak. Navíc také prý pomáhá zamezit zamlžení.

5. Modrá část mazací gumy

Dnes vám každý řekne, že modrá guma slouží k odstranění inkoustových čar. Původně to tak ale nebylo.

Prvním účelem této části gumy bylo mazání poznámek z tlustého papíru. Modrá guma je totiž daleko tvrdší, a tak si poradí prakticky s jakýmkoliv papírem.

6. Díra v rukojeti hrnce nebo pánve

Pokud jste si mysleli, že díra v rukojeti slouží jen jako poutko pro zavěšení, máte jen z poloviny pravdu. Stejně tak dobře může totiž posloužit jako držátko vařečky.

7. Kapsička u džínů

Dnes se asi nejčastěji dozvíte, že je to kapsička na prezervativy, ale není tomu tak.

Poprvé se tato kapsička objevila u džínů značky Levi’s v roce 1873. A jak asi tušíte, v té době ještě žádné kondomy neexistovaly. Kapsička tak pánům sloužila pro uložení kapesních hodinek.


loading...