6 problematických jevů u dětí, které jsou důsledkem špatné výchovy rodičů

Můžete sebevíce tvrdit, že je vaše dítě tím nejzdvořilejším človíčkem na světě. Ovšem pokud děláte tyto chyby, odrazí se to na chování dětí ve vybraných situacích.

My ve Virality vám chceme o některých z nich říct.

Problém s vyrušováním ostatních

Říkat dítěti “Neruš” zkrátka nefunguje.

Naučte své dítě ke konverzaci každý den v určitou chvíli – např. při rodinné večeři. Vysvětlete mu své důvody, např. řekněte:

“Teď musí maminka zavolat kolegyni, bude si s tebou povídat až bude velká ručička na tomhle číslu”

Vaše dítě v supermarketu osahává všechno zboží

Dítě neví že v obchodě nakupujete dle nějakého seznamu. Proto si myslí že si z obchodu může odnést cokoliv. Vysvětlete dítěti, že nakupujete vždy podle seznamu a nemůžete koupit všechno. Na seznam nakreslete jednotlivé zboží a nechte dítě ať ho hlídá a kontroluje, že opravdu nakupujete pouze to, co je předem dané.

Vaše dítě se nechová slušně vůči ostatním dětem

Čím dříve začnete učit dítě slušnému chování, tím lépe. Některým dětem trvá déle, než pochopí nutnost slušného chování, dejte jim čas. Můžete tomu dopomoci například tak, že nic neuděláte bez toho, aniž by vás poprosil. Při každé příležitosti se k dítěti chovejte slušně, pozdravte ho, popřejte mu dobrou noc a i vy děkujte.

Neví kdy přestat

Pro děti je velmi těžké uvědomit si, že ne všechny informace by měli sdílet s ostatními. Tomu není divu, jelikož neprožívají pocity studu a hanby. Nejlepší obranou je vysvětlit jim koncept “našeho tajemství.” To by mělo obsahovat všechno, co by dítě nemělo říkat na veřejnosti – pouze před vámi za zavřenými dveřmi.

loading...

Bojí se vaší nepřítomnosti

Děti, které se přespříliš fixují na své rodiče k tomu mají mnohdy důvod. Tím je přehnaná starostlivost rodičů ve chvílích, kdy se mají věnovat riskantnějším aktivitám. Díky tomu jim je vštípeno “Pokud se sklouznu po klouzačce, ublížím si.Dejte dětem více prostoru.

Pokud se váš drobek dá jednoduše do konverzace s cizím člověkem, je to známka jeho důvěry v rodinu. Bohužel současně to může znamenat, že si dítě neuvědomuje, že dospělí mají jiné zájmy než děti. Rodiče nemohou dítěti plně podvolit svůj život, je nutné občas i odpočívat. Nebojte se dítě čas od času dát k babičce a dopřát si čas pro sebe. Dítě pak lépe pochopí, že se svět neřídí podle něj.


loading...