12 faktů o slazených sodovkách, po kterých je raději vylejete do záchodu!

Všichni asi tuší, že nadměrné pití Coca-coly a dalších slazených sodovek není pro nás to nejzdravější. Až se ale dozvíte, co přesně s námi tyto tekutiny dělají…

1. Způsobují řídnutí kostí

fakty-slazene-napoje1

Coca-Cola a další podobné nápoje obsahují kyselinu fosforečnou. Fosfor je pro pevné kosti a zuby nezbytný, ale vysoké dávky fosforečnanů mohou narušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem a tím pádem i zapříčinit úbytek kostní hmoty.

2. Obsahují nebezpečné chemikálie

fakty-slazene-napoje2

Některé citrusové limonády obsahují bromovaný rostlinný olej (BVO), který je spojován s nervovými onemocněními a ztrátami paměti. V USA je v evidenci jako „podezřelá přísada“, v EU už je zakázán.

loading...

3. Denní pití slazených nápojů zvyšuje vznik diabetu typu 2

fakty-slazene-napoje3

I když nemáte nadváhu, stačí jedna sklenice denně a riziko vzniku diabetu typu 2 vám stoupne o 18%.

4. Barviva v nápojích jsou spojena se vznikem rakoviny

fakty-slazene-napoje4

Chemikálie 4-methylimidazol, která se nachází v karamelových barvivech, které například Cole propůjčují typickou hnědou barvu, je v posledních studiích spojována se zvýšeným vznikem rakoviny.

5. Obsahují kukuřičný sirup

fakty-slazene-napoje5

Slazené nápoje mohou obsahovat i kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS), levnou náhražku cukru, která je ale silně propojena s nárůstem rizika obezity.

6. Přemíra kofeinu

fakty-slazene-napoje6

Kofein může být v rozumných dávkách pro tělo dokonce i prospěšný. Nicméně při častém pití slazených nápojů jeho přebytek může způsobovat problémy se srdcem nebo inkotinenci.

7. Dietní soda mate tělo

fakty-slazene-napoje7

Metabolismus si s dietní sodou neví moc rady. Když pozná, že je nápoj sladký, vyšle do oběhu inzulin, který se má postarat o přebytek cukru, ale jelikož v dietních sodách žádný cukr není, inzulin nemá na co se navázat a začne ho být v krevním oběhu přebytek. To pak přechází v další chuť na sladké nebo dokonce i v srdeční problémy.

8. Pití půl litru denně je spojeno s astmatem a dalšími dýchacími obtížemi

fakty-slazene-napoje9

Podle australské studie je pití půl litru slazených nápojů spojeno se zvýšením rizika astmatu a dalších onemocnění. Toto riziko se rapidně zvyšuje, pokud dotyčný ještě navíc kouří.

9. Umělé sladidlo aspartam je spojeno se vznikem rakoviny

fakty-slazene-napoje10

Aspartam je jedno z nejznámějších umělých sladiv, které naleznete snad v každém nápoji s označením „diet“ nebo „light“. Existuje několik studií, které potvrzují vyšší riziko vzniku rakoviny, mentálních poruch a dalšího narušení metabolismu.

10. Přemíra cukrů ztěžuje hubnutí

fakty-slazene-napoje11

Průměrná plechovka slazeného nápoje obsahuje 10 lžiček cukru. Jak si myslíte, že je na tom taková dvoulitrovka? Zkuste po celý měsíc pít jen vodu a garantujeme vám, že hubnutí půjde o dost snadněji.

11. Obsažené kyseliny způsobují zubní kazy

fakty-slazene-napoje12

Kyseliny ve slazených (i uměle slazených) nápojích mají přímou spojitost s tvorbou zubních kazů a celkového oslabení zubní skloviny.

12. A tohle se stane, když si takový nápoj uvaříte…

Sdílejte tyto fakty s ostatními!


loading...