7 důvodů, proč by si všechny země měly vzít z Nizozemska příklad!

Někdy je potřeba si přestat hrát na vlastním písečku (a ve vlastním Kocourkově) a podívat se, jak to dělají ostatní. Česká republika by se tak klidně mohla inspirovat třeba Nizozemskem!

1. V Nizozemsku nenajdete žádné opuštěné psy

V roce 2016 se Nizozemsko chlubilo tím, že u nich nenajdete žádné toulající se pejsky. A jak se toho dosáhlo?

Největší vliv má fakt, že je kastrace a sterilizace zdarma, platí ji stát. Dalším faktorem je pak vysoká daň na koupi štěněte oproti adoptování pejska z útulku. A nakonec tomu určitě napomohly i vysoké pokuty nebo až pobyt za mřížemi pro majitele zanedbaných zvířat.

2. Zavírají se zde věznice, protože není koho věznit

Většina zemí má opačný problém. V Nizozemsku se však během posledních pár let muselo zavřít 19 věznic a další jsou na řadě.

Nyní mají dokonce jednu z nejnižších statistik uvěznění: 69 vězňů na 100 tisíc lidí. Jen pro představu, Česká republika má na stejný počet obyvatel 211 vězňů.

3. Do 10 let zde nebudou jezdit auta se spalovacím motorem

Do roku 2025 by se Nizozemsko chtělo zbavit všech benzinových a dieselových vozidel. To sice nepotěší automobilové nadšence, ale je to určitě správný krok dopředu.

Už teď jsou daně na vozidla využívající alternativní pohon daleko nižší a jejich majitelé tak ušetří až 15 tisíc euro (přibližně 400 tisíc korun).

4. Nabíjecí stanice jsou ve vzdálenosti 50 kilometrů

K přesunu na elektrická auta se pak připravuje celá země. Nabíjecí stanice by měly být v maximální vzdálenosti 50 kilometrů od každého obyvatele Nizozemska.

Největší sít stanic má Amsterdam, ve kterém najdete 1300 nabíjecích stanic. Do konce roku 2018 by jich mělo být dokonce 4000.

loading...

5. V jednom nizozemském městě skoro nejezdí auta

A že si Nizozemci dokáží poradit i bez aut, dokazuje 48tisícové městečko Houten, jehož obyvatelé preferují raději místní vlak nebo svá jízdní kola.

Důvodem je speciální struktura města, která pobízí obyvatele, aby nechali svá auta doma, jelikož by s nimi museli všechno objíždět. Kolo je prostě daleko rychlejší!

6. Je zde první cyklistická stezka, která vyrábí elektřinu

Since the connection to the grid SolaRoad has generated over 350 kWh of electricity. This is a positive result which is…

Zveřejnil(a) Solaroad dne 12. prosinec 2014

Obyvatelé Nizozemska jsou samozřejmě pro svoji zálibu v jízdě na kole známí. Není tak divu, že právě zde je první „cyklistická elektrárna“.

První 100metrová stezka projektu SolaRoad byla otevřená už v roce 2015 a stala se tak prototypem budoucích komunikací. Svými speciálními solárními panely totiž dokáže napájet osvětlení a nabíjecí stanice v okolí.

7. Pro zvířata se zde staví přírodní přechody

A u „zeleného“ myšlení ještě zůstaneme. V tomto případě doslova zeleném, jelikož přesně takovou barvu mají tzv. ekodukty.

To jsou vlastně speciální mosty pokryté vegetací, které slouží jako klidný a hlavně bezpečný přechod pro zvířata.  Několik podobných jsme vám už minule ukázali.

Nevíme, jak vám, ale nám se Nizozemsko jeví jako země budoucnosti!


loading...