Muž, který zachránil 669 dětí z Československa, vůbec netušil, vedle koho právě sedí…

0
3235
- Reklama -

Hrdiny, jako byl Sir Nicholas Winton, budeme vždycky obdivovat. Ať už pro jejich prozíravost a odvahu pomáhat, tak i už jen pro to, že mají srdce ze zlata…

Těsně před začátkem druhé světové války pomáhal Sir Winton s transportem převážně židovských dětí z Československa do anglických rodin. Celkově tak zachránil 669 dětí.

Po válce se však o tomto hrdinném aktu v rodině Wintonových moc nemluvilo. Až když se Sir Nicholas seznámil s historičkou Elisabeth Maxwel, ukázal ji knihu s obrázky, dopisy a seznamem zachráněných dětí.

Ta ji vzala do televizní stanice BBC, která se rozhodla v roce 1988 odvysílat pořad „That’s Life“ (To je život), do kterého pozvala nejen Sira Wintona… ale také zachráněné děti.

Při prvním natáčení Sir Winton netušil, že sedí vedle Věry Gissing, která se do Anglie dostala jako 10letá holčička právě v jednom z vyslaných vlaků.

Největší překvapení se však odehrálo při druhém natáčení, když se Elisabeth zeptala: „Je tu někdo v publiku, kdo vděčí za svůj život Nicholasi Wintonovi? Pokud ano, tak se, prosím, postavte.“

Sir Nicholas Winton byl mimo jiné vyznamenán řádem T. G. Masaryka a Řádem Bílého lva, nejvyššího vyznamenání České republiky. Anglickou královnou byl také povýšen do šlechtického stavu, který mu propůjčuje titul „Sir“.

Sir Winton zemřel 1. července 2015 v požehnaném věku 106 let. Jeho odkaz však nadále žije v srdcích zachráněných dětí a jejich rodin, kterým dal šanci na život.

VIDEO ZE SHLEDÁNÍ NALEZNETE NA DALŠÍ STRANĚ 

- Reklama -

Sponzorovaný obsah


Pro pokračování klikněte na další stranu.